Biogramy

Antoni Antczak (1890-1952)
1890-1952

Był oddanym sprawie obrońcą robotników, aktywnym samorządowcem, a przy tym odnowicielem prasy i konspiratorem. Za swoje zasługi został już po wojnie wtrącony przez komunistów do więzienia, skąd nigdy nie wyszedł.

czytaj więcej »
1873-1936

Słońce już dawno zaszło w ten pochmurny i lodowato zimny styczniowy wieczór. Ludzie przemarzają do szpiku kości, czasem nawet ci, którzy mają gdzie mieszkać. Strach i przerażenie są wszechobecne. Zwykły spacer może skończyć się trafieniem do więzienia. W najgorszym przypadku, udowodnią Ci, iż...

czytaj więcej »
1932-2012

Potrzeba dużo odwagi i determinacji, żeby podjąć się tak trudnego wyzwania, jakiego dokonała właśnie pani Ołena Bożemska wraz ze swoim mężem Zbigniewem Bożemskim.

czytaj więcej »
Józef Chrzanowski
1879–1945

Aktywność społeczna ma różne oblicza: kulturalne, oświatowe, religijne, pomocowe, samorządowe czy organizacyjne. Nie mniej ważnym polem pracy społecznej jest gospodarka. Wiele mówi się dzisiaj o społecznej odpowiedzialności biznesu, jest to prąd coraz bardziej popularny w polskich firmach....

czytaj więcej »
1913-1945

bł. Stefan Wincenty Frelichowski - ksiądz, podharcmistrz, patron harcerzy polskich.

czytaj więcej »
1900-1971

Był przede wszystkim kapłanem, lecz także animatorem życia społecznego, opiekunem ubogich i organizatorem wielu inicjatyw w toruńskiej dzielnicy Mokre.

czytaj więcej »
1882-1950

Jan Antoni Grabowski to człowiek renesansu żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Większość z nas kojarzy go z uroczymi psiakami, których historia została opisana w lekturze szkolnej „Puc, Bursztyn i goście”. Niewielu jednak wie, że pozytywnie nastawiony do świata pisarz wiele podróżował, a jego...

czytaj więcej »
1904-1994

Była jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci kina przed II wojną światową. Uznawana była za bardzo utalentowaną i piękną aktorkę, która doskonale wyglądała u boku amantów, z którymi grała.

czytaj więcej »
1879-1953

Nauczyciel i społecznik, który zaangażował się w działania polonizacyjne i niepodległościowe w zaborze austro-węgierskim. W Toruniu przyczynił się do rozwoju życia religijnego i społecznego ewangelików.

czytaj więcej »
1904-1942

Toruński człowiek renesansu

czytaj więcej »

Strony