Ołena Bożemska
Praca Ołeny Bożemskiej zaczęła się od pomocy dzieciom z porażeniem mózgowym. Wraz z przyjaciółmi udało jej się stworzyć stowarzyszenie pomagające nie tylko chorym dzieciom, ale też rodzicom. Następnie pani Ołena chcąc bardziej oddać się tej sprawie pomocy dzieciom przeszła na wcześniejszą emeryturę i założyła z mężem fundację społeczno-charytatywną „Pomoc rodzinie i ziemi”. Głównym celem fundacji było stworzenie hospicjum „Nadzieja”. Koniec końców udało się, ale pojawił się problem z lokalem. Po pewnym czasie Pani Ołena otrzymała budynek od miasta, który niestety był zniszczony i potrzebował remontu, a co za tym idzie wymagał sporych nakładów finansowych. Jednak państwo Bożemscy nie poddali się i zaczęli remontować budynek przy ulicy Włocławskiej. Na początku najważniejsza była naprawa dachu, którą zajął się Pan Józef. Kiedy w końcu jakimś cudem państwu Bożemskim udało się ukończyć remont dachu przyszła trąba powietrzna, która zniszczyła całą pracę. Wtedy pani Ołena pomyślała, czy nie wzięła na swoje barki zbyt dużego ciężaru, ale dzieci z hospicjum dodawały jej sił do dalszej walki i przypominały o złożonej obietnicy.
Święta w hospicjum takie, jak np. wigilia wcale nie mijały w smutku, jak niektórzy mogliby sobie pomyśleć. Wigilia to dzień pełen wzruszeń, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Tak samo jest w hospicjum. Pani Bożemska wspomina jedne z właśnie takich świąt, na które zjechali wszyscy podopieczni, którym zdrowie na to pozwoliło, razem ze swoimi przyjaciółmi i rodziną. Przybyło ponad 80 osób. Wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem i wręczyli sobie podarunki. Wtedy okazało się, że życzenia chorych dzieci są różne. Nie marzą one o wielkich wartościach materialnych tylko mówią, że ich marzeniem jest dostać psa lub kota i aby mama nie płakała.
8 stycznia 2012 roku po ciężkiej chorobie zmarła Ołena Bożemska. Sześć dni później podczas Mszy świętej rzesze torunian z Piotrem Całbeckim - marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego i Michałem Zaleskim - prezydentem Torunia, żegnały dyrektorkę i współzałożycielkę toruńskiego hospicjum „Nadzieja”.
Obecnie Hospicjum zajmuje się opieką domową przeznaczoną dla dzieci ciężko i nieuleczalnie chorych. Aktualnie opieką domową objętych jest blisko 40 dzieci.
Biogram opracowali:
Adrian Chłopek (Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu)
Maksymilian Dygasiewicz (Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu)
Dawid Chełmiński (Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu)
Bibliografia:
Gazeta pomorska
wydanie z roku 2007, nr gazety 273, strona 3
wydanie z roku 2007, nr gazety 300, strona 17
wydanie z roku 2009, nr gazety 182, strona 5
Gazeta „Teraz Toruń"
wydanie z roku 2008, nr gazety 6, strona 12
Gazeta „Nowości”
wydanie z roku 2007, nr gazety 32, strona 12
http://www.niedziela.pl/artykul/61481/nd/Hospicjum-bylo-jej-pasja