Gertruda Przybylska

1923-2012

Jako 18-letnia dziewczyna została w 1941 roku wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Traumatyczne przeżycia zostały w jej głowie do końca życia. W trakcie okupacji była kilkakrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana. Po wojnie rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Po ukończeniu studiów pracowała w Zakładach Włókienniczych w Gorzowie, następnie w Toruniu. 

Pani Gertruda Przybylska urodzona w Gnieźnie była wierną działaczką Solidarności. Działała w strukturach Solidarności w największym toruńskim zakładzie „Elana”. Po wprowadzeniu stanu wojennego została skierowana na przymusowy urlop i objęta zakazem wstępu do zakładu pracy. „Dynamiczna, dobroduszna, chcąca pomagać ludziom, dowiodła to niosąc pomoc osobom represjonowanym i ich rodzinom. Praktycznie nie było rodziny, do której nie dotarłaby organizowana przez nią pomoc”  wspomina wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński. Była współtwórcą, ale także należała do komitetu pomocy osobom takim, jak ona, czyli aresztowanym i zwolnionym z pracy. Organizowane przez nią wsparcie było kierowane bezpośrednio do poszkodowanych, ale również do ich rodzin. Głównymi miejscem udzielania pomocy był kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Pani Gertruda Przybylska angażowała się w organizacje spotkań wspólnoty życia chrześcijańskiego prowadzonej przez ks. Jacka Pleskaczyńskiego. W trakcie swojej działalności opozycyjnej zajmowała się również kolportażem wydawnictw podziemnych. Na emeryturze w latach 90 podjęła aktywność społeczną w Caritasie.

Nasza bohaterka otrzymała kilka oznaczeń takich, jak: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, medal Zasługi dla miasta Torunia oraz 3 lata przed śmiercią została odznaczona medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Ostatnie lata swojego życia spędzała pomagając innym. Gertruda Przybylska zmarła 19 marca 2012 roku. Miała 89 lat.

Biogram opracowała:

Natalia Mucha (VI Liceum Ogólnokształcące w Toruniu)

Bibiligrafia:

http://www.gazeta.pl, 20 marca 2012

http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl

http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,11381875,Gertruda_Przybylska__dzialaczka_Solidarnosci__nie.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gertruda_Przybylska